۰۲۶۴۴۲۲۵۵۵۴

مراحل شستشوی فرش لاکی

نحوه شستشوی فرش لاکی

امروز میخواهیم در رابطه با نحوه شستشوی فرش لاکی صحبت کنیم. پس لطفاً تا پایان مقاله همراه ما بمانید.

شستشوی فرش لاکی

یکی از مهمترین ارکان منازل ایرانیان فرش ها هستند که در تعیین میزان زیبایی دکوراسیون داخلی منزل، نقش مهمی دارند. فرش های قرمز رنگ را با نام فرش لاکی میشناسیم که نگهداری و محافظت از آنها اهمیت بسزایی دارد؛ زیرا این نوع فرش ها ممکن است در اثر شستشو تداخل پیدا کرده و صدمه ببینند. معمولاً فرش های لاکی در زمره فرش های دستباف قرار می‌گیرند که قیمت و ارزش گرانبهایی دارند. به همین جهت هنگام شستشوی آنها باید از مواد شوینده درجه یک و مرغوب و مطمئن استفاده کرد تا به تار و پود آنها آسیبی وارد نشود. بهتر است جهت شستشوی فرش های لاکی از روش سنتی به هیچ وجه استفاده نگردد؛ زیرا به بافت فرش صدمه می زند. در این مقاله ما میخواهیم نحوه شستشوی فرش لاکی را بیان کنیم.

علت اهمیت روش شستشوی فرش های لاکی

همانطور که در قسمت فوقانی اشاره کردیم، فرش لاکی قرمز رنگ بوده و علت نامگذاری آن نیز همین رنگ قرمز زیبا است. به همین دلیل نحوه نگهداری و شستن آن از گذشته تا به امروز اهمیت ویژه ای دارد. البته در گذشته اکثر فرش های لاکی دستباف بودند. اما امروزه می توان مدل های زیادی از فرش ماشینی لاکی را نیز پیدا کرد. پس شستن فرش های لاکی با توجه به اینکه اکثر آن دستباف هستند، اهمیت دارد و هنگام شستشو باید مراقب بود که رنگ های آن با یکدیگر مخلوط نگردد و تار و پود فرش آسیب نبیند.

چون رنگ قرمز آن فوق‌العاده پررنگ است و این احتمال وجود دارد که هنگام شستشو رنگ قرمز پخش شده و فرش را خراب کند. خصوصاً برای فرش های دستباف که گران قیمت هستند، چنین اتفاقی موجب ایجاد خسارت های زیادی می گردد. رفوگری فرش از دیگر خدمات قالیشویی دهکده می باشد. در صورت نیاز به خدمات بازسازی و رفوگری فرش با قالیشویی دهکده در تماس باشید.

شستشوی فرش لاکی
شستشوی فرش لاکی

از کجا تشخیص دهیم که فرش لاکی، رنگ پس میدهد؟

نکته مهمی که در رابطه با نحوه شستشوی فرش های لاکی وجود دارد این است که سعی کنید قبل از شستشو با هر روشی، متوجه شوید که آیا فرش رنگ پس میدهد یا خیر؟ برای انجام این آزمایش می توانید یک پارچه نخی سفید تمیز خیس را بیاورید. سپس آن پارچه را روی پرزهای فرش بکشید. در صورتی که دستمال رنگی شد، پس نتیجه میگیریم که این فرش پتانسیل این را دارد که پس از شستشو دچار اختلالات رنگ و تغییر شود. پس باید تدابیر لازم را جهت پیشگیری از این اتفاق بیاندیشید.

روش های شستشوی فرش لاکی

این نوع فرش نیز مانند سایر فرش ها با دو روش مدرن و سنتی قابل شستشو است که البته توصیه ما این است که چنین فرشی را به هیچ وجه در منزل نشویید؛ زیرا اگر شستشوی این فرش را به موسسات قالیشویی بسپارید آنها با کمک تجهیزات و مواد شوینده مرغوب و با حضور کارشناسان و استادکاران قالیشویی این کار را انجام می‌دهند و قطعاً نتیجه بهتری حاصل می‌شود. اما به طور کلی فرش لاکی را می‌توان به دو روش سنتی و مدرن شستشو داد. برای آشنایی با نحوه شستشوی فرش ماشینی پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت قالیشویی دهکده مطالعه نمایید.

مراحل شستشوی فرش لاکی

همانطور که گفتیم بهتر است این کار را در منزل انجام ندهید. اما اگر به هر دلیلی ناچار و شستشوی فرش لاکی خود در منزل شدید، باید به نکات زیر توجه کنید. قبل از هرکاری باید گرد و غبار سطح و عمق فرش را از طریق تکاندن و جاروبرقی برطرف نمایید. انجام این کار به دلیل اینکه شستشوی فرش راحت تر شود، ضروری است. در گام بعدی فرش را روی زمین سیمانی و سخت قرار داده و با کمک آب ولرم خیس کنید. دقت داشته باشید که ریختن آب داغ روی فرش لاکی ممکن است به بافت آن صدمه بزند و بنابراین به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید و ترجیحاً از آب ولرم یا خنک برای شستشوی فرش لاکی بهره بگیرید.

پس از خیس شدن فرش، شوینده مناسبی را انتخاب کرده که این شوینده ترجیحا صابون، مایع ظرفشویی و یا شوینده های خنثی باشد؛ زیرا شامپو فرش های اسیدی یا قلیایی، سبب صدمه زدن به تار و پود آن میگردند. پس از انتخاب شوینده مناسب، فرش را شستشو دهید و به طور کامل آبگیری کنید. برای انجام این کار می توانید فرش لاکی را روی زمین پهن کرده و در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید و با یک حوله نرم نخی آب فرش را بگیرید. البته قرار گرفتن فرش در معرض نور خورشید برای مدت طولانی نیز موجب پریدگی رنگ آن می گردد. پس مراقب این موضوع نیز باشید.

هنگام شستشوی فرش لاکی در منزل دقت داشته باشید که نباید فرش را به مدت طولانی خیس کنید؛ زیرا این کار ممکن است سبب اختلالات رنگ‌های آن شود. اگر خواستید از شامپو فرش برای شستشوی فرش لاکی بهره بگیرید؛ سعی کنید مقداری از آن را با آب ترکیب کرده و زمانی که به خوبی کف کرد، آن را روی فرش لاکی بکشید و سپس با یک دستمال نخی نرم فرش را شستشو دهید. علت زردی فرش پس از شستشو یکی از مقالات جالب و مفید سایت قالیشویی دهکده می باشد که توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

نحوه شستشوی فرش لاکی
نحوه شستشوی فرش لاکی

شستشوی فرش لاکی در قالیشویی

همانطور که گفتیم فرش لاکی به دلیل رنگ قرمز تندی که دارد و همچنین نوع الیاف ظریف آن، بسیار حساس است و در صورت شستشوی غیر اصولی و به کار بردن مواد نامرغوب شوینده ممکن است دچار صدمه شود. اما معمولاً خوشبختانه اکثر موسسات قالیشویی مجهز به نیروهای متخصص و تجهیزات مدرن بوده و می‌توانند با کمک کارشناسان و مواد شوینده مرغوب، کار شستشوی فرش های لاکی را با کیفیت مطلوب برای شما انجام دهند.

هنگامی که فرش لاکی شما جهت شستشو به مراکز قالیشویی مانند قالیشویی دهکده بهترین قالیشویی هشتگرد منتقل می شود، از دستگاه های اتوماتیک و مجهز کمک می گیرند و همه عملیات گردگیری، شستشو، آبکشی، خشکشویی و غیره به کمک این وسایل و تجهیزات انجام می شود. همچنین نیروهای متخصص و کارشناسان کنترل کیفیت با توجه به نوع و رنگ و بافت فرش، ماده شوینده ملایم و مناسبی را برای آن انتخاب کرده و حتی اگر فرش دچار آسیب دیدگی شده باشد، استادکاران قالیشویی اقدام به ترمیم و رفع آن می کنند. نهایتاً سپردن شستشوی فرش لاکی به مراکز قالیشویی، سبب صرفه جویی در انرژی، زمان و هزینه می شود.

فرش های لاکی از جمله فرش های نفیس و معمولاً دستباف هستند که افراد برای شستشوی آنها دچار دغدغه و چالش های زیادی می گردند. پس بهتر است که از مراکز قالیشویی معتبر بگیرید. مرکز قالیشویی دهکده نیز یکی از موسسات معتبری است که شناخته شده و خوشنام است و با به کارگیری نیروهای مجرب و دستگاه‌های پیشرفته، اقدام به شستشوی فرش های لاکی می کند. امیدواریم این مطالب بهره کافی را برده باشید. در پایان از صبر و توجه شما سپاسگزاریم.

علت اهمیت روش شستشوی فرش های لاکی چیست؟

شستن فرش های لاکی با توجه به اینکه اکثر آن دستباف هستند، اهمیت دارد و هنگام شستشو باید مراقب بود. در این مقاله به بررسی اهمیت روش شستشوی فرش های لاکی و مراحل آن می پردازیم با ما همراه باشید.

مراحل شستشوی فرش لاکی چه می باشد؟

قبل از هرکاری باید گرد و غبار سطح و عمق فرش را از طریق تکاندن و جاروبرقی برطرف نمایید. برای خواندن ادامه توضیحات پیشنهاد می کنیم این مقاله را در سایت قالیشویی دهکده مطالعه کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «نحوه شستشوی فرش لاکی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *