۰۲۶۴۴۲۲۵۵۵۴

رفوگری فرش

بازسازی و رفوگری فرش

بازسازی و رفوگری فرش ماشینی

بازسازی یا رفوگری به معنای دوختن پارگی یا سوراخ موجود در فرش یا قالی است که به راحتی دیده نشود. در اصطلاح به معنی ترمیم عیوب فرش می باشد. بازسازی و رفوگری فرش به معنای تکمیل یا رفع عیوب فرش است که معمولاً نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد. در نتیجه افرادی که این کار را انجام می دهند باید سابقه بافت و رنگرزی طولانی و آشنایی با رنگ فرش و مواد اولیه داشته باشند.

مرمت فرش های پاره شده یا قدیمی با ارزش چندین مرحله را طی می کند که با توجه به اندازه فرش و اهمیت تاریخی آن گاهی اوقات ممکن است زمان و تلاش زیادی را برای ترمیم آن صرف کنند.

در بازسازی و رفوگری فرش فرش ابتدا فرش یا قالیچه ای که قرار است مرمت شود مورد بررسی قرار می گیرد تا مکان هایی که نیاز به ترمیم دارند مشخص شود، ابتدا محل های فرسوده را با نخ هایی که از نظر جنس و رنگ با نخ های اصلی مطابقت دارد وصله می کنند، سپس قسمت هایی که رنگ پریده اند با قلم های ظریف رنگرزی می شوند، که حاوی رنگ مخصوص فرش هستند.

برای اینکه فرش پس از ترمیم دوباره درخشش خود را به دست آورد، یک روز کامل در آب خیس می شود تا رنگ آن تثبیت شود، سپس شسته و زیر آفتاب باز می شود و سپس آماده تحویل به مشتری است. به طور کلی در این مقاله از قالیشویی دهکده هشتگرد نکات مهم رفوگری فرش به صورت اصولی را به شما خواهیم گفت. رفوگری فرش یکی از خدماتی است که ما در قالیشویی شهر جدید هشتگرد و قالیشویی شهر قدیم هشتگرد به شما ارائه می کنیم و شما با خیالی راحت می توانید از این خدمات استفاده کنید.

مرمت و بازسازی فرش ها پس از چند سال استفاده مورد نیاز است. معمولاً فرش منزل پس از 5 یا 7 بار شستشو یا 6-7 سال باید تعمیر یا حتی تعویض شود. اگر جنس فرش منزل شما خوب باشد در شستشوی مکرر هیچ اتفاقی برای بافت فرش نمی افتد. این نشان دهنده کیفیت نخ های به کار رفته در فرش است. هر چه مواد اولیه بهتر باشد، عمر فرش بیشتر می شود. به طور کلی مرمت و تعمیر فرش بیشتر توسط نمایندگی انجام می شود. این کار با دست برای فرش دستباف انجام می شود.

رفوگری فرش
بازسازی و رفوگری فرش

آسیب دیدگی فرش به سه دسته تقسیم میشود

 • آسیب جزئی با ترمیم آسان: شامل ترمیم دررفتگی شیرازه – ترمیم پارگی (از دست دادن ریشه) – رفع لکه های جزئی
 • آسیب متوسط با ترمیم متوسط: شامل بریدگی، پارگی کوچک و کبودی در فرش است. در این آسیب لبه های فرش سالم و قابل استفاده است.
 • آسیب زیاد با مشکل تعمیر: شامل موارد زیر و مانند آن است: سوخته شدن قسمتی از فرش، پوسیدگی فرش، آسیب دیدگی فرش بوسیله اجسام نوک تیز ، وارد شدن ضربات سنگین یا رطوبت زیاد، در این نوع آسیب معمولاً گره های فرش از بین می روند و نیاز به بازسازی و رفوگری فرش دارند.

قالیشویی در نظر آباد یکی از شعب کارخانه قالیشویی دهکده با سال ها تجربه می باشد. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی با ما تماس بگیرید.

کارهای لازم قبل از بازسازی و رفوگری فرش

ابتدا باید کل فرش را گردگیری کنید. فرش را روی یک سطح صاف قرار دهید تا سوراخ ها یا پارگی های موجود در آن دیده شوند. اگر سوراخ ناشی از مواد شیمیایی مانند اسیدی یا قلیایی است، ابتدا فرش را بشویید. اگر فرشی چندین سوراخ داشته باشد و فاصله بین این سوراخ‌ها کم باشد (یعنی نسبت سطح سوراخ‌ها به سطح بافت باقی‌مانده بیشتر باشد)، باید نخ‌ها و قسمت‌های سالم بین سوراخ‌ها بریده شود و سوراخ بزرگی برای بازسازی و رفوگری فرش ایجاد می شود.

دو نکته مهم بازسازی و رفوگری فرش

 • برای فرش های پوسیده ای که مقاومت لازم را ندارند به خصوص در مورد فرش های قدیمی و با ارزش تا حد امکان نخ ها پاره نشود بلکه با روش های خاصی سوزن ها را از داخل سوراخ و سفت می کنند.
 • فرش هایی که از جلو آسیب دیده اند، باید از روی فرش ثابت شود. فرش آسیب دیده از پشت فرش تعمیر می شود.

برای دریافت خدمات قالیشویی تهراندشت با کارخانه قالیشویی دهکده در تماس باشید. کارخانه قالیشویی دهکده ارائه دهنده خدمات قالیشویی در تهراندشت می باشد.

بازسازی فرش
رفوگری فرش

ابزار مورد نیاز بازسازی و رفوگری فرش

ابزار بازسازی و رفوگری فرش عبارتند از: قیچی، قلاب، سوزن مخصوص، سوزن درشت، دهانه باریک (یا انبر) و نخ های مورد نیاز. مرمتگران قدیمی و با تجربه معمولاً ابزارهایی مانند چکش، میخ، کاسه، بطری، اتو و موم را به این مجموعه اضافه می کنند. فرش بادوام یا هر نوع فرشی ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به بازسازی و رفوگری داشته باشد که این دلایل را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

از طریق فرش، قالیچه یا فرش و قبل از تحویل به مصرف کننده

در حین قالی بافی، فرش دستی ممکن است در اثر بی احتیاطی یا عوامل دیگر پاره شود، قالی بافی نیز ممکن است جزئی از قالی نبافته باشد، در این صورت قبل از ارائه به مشتری، رفوگر آن را انجام می دهد. کیفیت مواد به کار رفته در قالی بافی نیز ممکن است باعث مشکلات بازسازی و رفوگری در فرش شود. جهت دریافت خدمات قالیشویی در لشگرآباد با کارخانه قالیشویی دهکده در ارتباط باشید. کارخانه قالیشویی دهکده در محدوده لشگرآباد خدمت رسانی می کند.

هنگام استفاده از فرش

سایش فرش، رکود شیمیایی، ضربه، سوختگی، پوسیدگی یا کپک زدگی، رطوبت، قسمتی از فرش که در هنگام استفاده از سخت افزار بریده می شود، تاب برداشتن، از بین رفتن رنگ اصلی نخ اینها برخی از دلایلی است که ممکن است به آن بازسازی و رفوگری فرش داشته باشید. در شرکت های قالی بافی، فرش پس از بافت و در صورت وجود مشکل در فرش توسط کارشناس فرش بررسی می شود. داشتن مهارت و ابزار خاص برای از بین بردن اشیا دو موردی است که تاثیر زیادی در ظرافت و کیفیت فرش دارد.

ناگفته نماند که اگر فرآیند صافکاری به درستی انجام نشود، قیمت فرش یا قالیچه معمولی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. فرش‌ها یا فرش‌های فرسوده در صورتی که با ظاهرشان مطابقت نداشته باشند ارزان‌تر خواهند بود. لازم به ذکر است که خرید فرش معمولی کمتر از خرید یک فرش سالم است، بنابراین فرآیندهای رنگ آمیزی مجدد در تولید و فروش فرش بی تاثیر نیست. قالیشویی شهر قدیم هشتگرد با تنوع در روش های شستشو از جمله شستشوی معمولی و شستشو با دستگاهای مدرن از سایر شرکت های قالیشویی متمایز می شود.

خدمات بازسازی و رفوگری فرش
بازسازی فرش

بازسازی و رفوگری فرش توسط چه کسانی صورت میگیرد؟

رفوگران کارشناسانی هستند که به خوبی از نقشه فرش های معمولی و گران قیمت آگاه هستند و وقتی به فرش نگاه می کنند متوجه چیزهایی می شوند که به چشم دیگران نمی آید. تجهیزات مورد نیاز برای بازسازی به شرح زیر است:

 • وسایلی مانند: قلاب، بشقاب، چاقو، قیچی، انبردست، سوزن، سوزن بافندگی کوچک و بزرگ، نخ پنبه ای، نخ ابریشم، کاسه آب، بشقاب، قاب تاشو، میخکوب و آهن
 • اینکه نخ های رنگی با رنگ بافت فرش مطابقت داشته باشد و با توجه به فرش قدیمی، نخ ها انتخاب و تارها رنگ آمیزی و عمل آوری شود.
 • قسمتی از فرش یا فرش که از قسمت های مشابه و سالم فرش ازبین رفته است کشیده می شود.

در صورت نیاز به خدمات قالیشویی در سهیلیه با کارخانه قالیشویی دهکده بهترین قالیشویی در سهیلیه تماس بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید. در ابتدای کار بازسازی و رفوگری فرش کاملاً مسطح می شود و پس از تعیین محل برجستگی با استفاده از دم مخصوص ریشه های ناخواسته را جدا کرده و با سوزن توخالی مخصوص به صورت نوار باریک و در وسط استفاده می شود. داخل فرش، آن را از طرف دیگر میکشند و سپس به سمت حلقه های فرش میکشند، سپس سطح فرش را به صورت یکنواخت پایین میاورند.

نحوه تمیز کردن، رنگ آمیزی بعد از عملیات بازسازی و رفوگری فرش

نظافت، لکه گیری، بازسازی و رفوگری فرش از جمله مواردی است که در صورت عدم انجام صحیح باعث تخریب فرش می شود، پس حتما موارد زیر را مطالعه و انجام دهید:

 • برای افزایش طول عمر فرش بهتر است هر چند روز یا هر روز فرش را جارو کنید و سعی کنید. و حداقل سالی یکبار فرش را شستشو دهید و حتما آن را به یک قالیشویی معتبر همچون قالیشویی هشتگرد بسپارید.
 • برای جارو کردن فرش بهتر است از جاروبرقی استفاده کنید و از جاروبرقی با برس اسپری استفاده نکنید.
 • فرش ها را از جهات مختلف پاک کنید. در غیر این صورت فرش بافت خود را از دست می دهد.
 • برای از بین بردن لکه های شمع یا آدامس از روی فرش های سفت، آنها را با یخ از بین ببرید و به کمک چاقو با احتیاط از سطح فرش جدا کنید.
 • برای پاک کردن جوهر معمولی از روی فرش، آن را با ماست مخلوط کرده و سپس ترکیب کنید، این کار را چند بار انجام دهید تا جوهر کاملا جذب شود.
 • مایعات شیرین (شربت، چای شیرین و …) پوسیدگی فرش را تسریع می کنند. به سرعت اثر این مایعات را از روی فرش تمیز کنید و آن را با آب گرم صابون یا شامپو تمیز کنید.
 • برای از بین بردن کثیفی و لکه های سخت بر روی فرش از صابون، سرکه سفید و مواد شوینده خنثی برای از بین بردن اثرات روغن، چربی و موم استفاده می شود.
 • آثار خون و تخم مرغ با محلول نمک، صابون و سرکه سفید با آب نیمه گرم پاک می شود.
 • ابتدا روغن را با قاشق روی محل مورد نظر بمالید. یک تکه پارچه سفید روی محلول آلوده قرار دهید و آن را در محیطی نیمه گرم قرار دهید تا روغن موجود در آستر فرش، پارچه سفید را جذب کند.
 • برای از بین بردن دوده روی یک نمک پاش مخصوصاً روی فرش تیره (فرش های صیقلی و زنگ زده) اسپری کنید. بعد از یک ساعت و نیم آن را با جاروبرقی تمیز کنید.

برای بازسازی و رفوگری فرش به کجا مراجعه کنیم؟

قالیشویی دهکده ارائه دهنده خدمات بازسازی و رفوگری فرش به صورت تخصصی می باشد جهت دریافت خدمات با ما تماس بگیرید.

کارهای لازم قبل از بازسازی و رفوگری فرش چیست؟

در این مقاله از قالیشویی دهکده به برسی کامل کارهای لازم قبل از بازسازی و رفوگری فرش پرداخته ایم با ما همراه باشید.

1 دیدگاه دربارهٔ «بازسازی و رفوگری فرش»

 1. تقریبا دو ماه پیش از خدمات رفوگری قالیشویی دهکده استفاده کردم. یکی از فرشهام در جابه جایی یک مقدار پاره شده بود و یک فرش قدیمی هم نیاز به ریشه داشت که هر دو فرش را تمیز و با کیفیت رفو کردن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *